Răspuns :
4 kg = 152 lei
3 kg = ?
152:4=38 lei
deci 38x3=114 lei
Pe intelesul tau
4 kg ........... 152 lei 3 kg .................x lei x = 152*3/4 = 114 lei
4 kg zahar ........... 152 lei
3 kg zahar ............... x lei
x = 3·152 : 4 = 456 : 4 = 114 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!