4 kg de zahăr costă 152 RON Cât costă 3 kg de zahăr

Răspuns :

4 kg = 152 lei

3 kg = ?

152:4=38 lei

deci 38x3=114 lei

Pe intelesul tau

4 kg ........... 152 lei 3 kg .................x lei x = 152*3/4 = 114 lei

4 kg zahar ........... 152 lei

3 kg zahar ............... x lei

x = 3·152 : 4 = 456 : 4 = 114 lei