un caiet costa cu 4 lei mai mult decat un pix.Daca 15 caiete si 4 pixuri costa 288 lei,cat costa un pix? dar un caiet? vr prin metoda figurativa,fara x,y sau alte rezolvari pe care nu le inteleg

Răspuns :

Metoda grafica

l----l → pretul pixului

l----l + 4 lei → pretul caietului

________________________

l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l----l+ 15×4 lei    }  288 lei

l----l----l----l----l

288  - 60 = 228 → suma celor 19 parti egale

228 : 19 = 12 lei costa un pix

12 lei + 4 lei = 16 lei costa un caiet