Răspuns :
54:18=3 lei ( costă un 1 kg)
3×5=15 lei ( 5 kg mere)
3×5=15 lei ( 5 kg mere)
18kg de mere costa 54 lei
=> 1kg de mere costa 54lei : 18 = 3(lei)
=> 5kg de mere costa 3(lei)*5 = 15 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!