Răspuns :
4kg r 3kg c ............ 30 lei
1kg r = 3kg c
4kg r 1kg r ......... 30 lei
1 kg r = 6lei
1kg c = 6:3=2
Am inlocuit si am aflat.
Sper ca te am ajutat
Succes la scoala
1kg r = 3kg c
4kg r 1kg r ......... 30 lei
1 kg r = 6lei
1kg c = 6:3=2
Am inlocuit si am aflat.
Sper ca te am ajutat
Succes la scoala
4 kg rosii si 3 kg castraveti .......30 lei
1 kg rosii = 3 x 1 kg castraveti
4 kg rosii = 4 x 3 x c
4 r + 3 c = 30
12 c + 3 c = 30
15 c = 30
c =30:15
c = 2 lei kg castraveti
r = 3 x c= 3 x 2 = 6 lei kg rosii
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!