8 kg morcovi......5 kg spanac ......73 lei
10 kg morcovi.....5 kg spanac......85 lei , observam ca diferenta este data de 2 kg de morcovi ⇒
2kg morcovi = 85-73 = 12 lei ⇒ 1 kg morcovi = 12:2 = 6 lei ⇒
6x8 +5kg spanac = 73 lei ⇒ 1 kg de spanac = (73-48 ):5 = 25: 5 = 5 lei ;