DAU COROANA !! CU METODA COMPARATIEI!
8 kg morcovi si 5 kg spanac costa 73 lei ,iar 10kg de morcovi si 5kg spanac costa 85 lei .Afla pretul unui kg de morcovi si pretul unui kg de spanac.


Răspuns :

8 kg morcovi......5 kg spanac ......73 lei

10 kg morcovi.....5 kg spanac......85 lei , observam ca diferenta este data de 2 kg de morcovi ⇒

2kg morcovi = 85-73 = 12 lei  ⇒ 1 kg morcovi = 12:2 = 6 lei

6x8 +5kg spanac = 73 lei ⇒ 1 kg de spanac = (73-48 ):5 = 25: 5 = 5 lei ;