Răspuns :
p = piersici
m = mere
6p + 8m = 54
6p + 10m = 60
=> 6p + 10m - 6p - 8m = 60 - 54
=> 2m = 6
=> m = 3 (Un kg de mere costa 3 lei)
6p + 10m = 60
=> 6p + 10*3 = 60
=> 6p = 60 - 30
=> 6p = 30
=> p = 5 ( Un kg de piersici costa 5 lei)
6 kg piersici.............8kg mere ...........54lei
6kg piersici .............10 kg mere ..........60 lei
_________________________________
Se sca și ne da
2kg mere .............6lei
1 kg mere ..............3lei
3 înmulțit cu 8 = 24 lei costa 8 kg mere
54-24 = 30( 6 kg piersici )
30: 6 = 5 (lei costa 1 kg piersici )
6kg piersici .............10 kg mere ..........60 lei
_________________________________
Se sca și ne da
2kg mere .............6lei
1 kg mere ..............3lei
3 înmulțit cu 8 = 24 lei costa 8 kg mere
54-24 = 30( 6 kg piersici )
30: 6 = 5 (lei costa 1 kg piersici )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!