Ana a cumpărat 5 kg de cireșe,plătind 15 lei.Daca Mihai dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel,cati lei va trebui să plateasca?

Răspuns :

15:5=3lei kg

3*3=9 lei

Sper ca te-am ajutat si sa primesc coroana !

5 kg............15 lei
3kg.........×
15:5=3 lei un kg cirese =3 lei
3×3=9 lei