Răspuns :
7kg=35 lei
1kg=35÷7=5
11kg=5×11=55lei
1kg=35÷7=5
11kg=5×11=55lei
I varianta (metoda de trei simpla)
7 kg zahar ......................... 35 lei
11 kg zahar ....................... y lei
y = 11 x 35 : 7 = 55 lei
II varianta ( metoda algebrica )
1) Cati lei costa un kg de zahar ?
35 : 7 = 5
2) Cati lei costa 11 kg de zahar ?
5 x 11 = 55
Raspuns : 55 lei costa 11 kg de zahar
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!