Răspuns :
3×2=6
12-6=6 (creioane)
2×4=8
28-8=20 (stilou)
5-2=3 (pixuri)
15+12+20=47
pix/creioane/stilou
12-6=6 (creioane)
2×4=8
28-8=20 (stilou)
5-2=3 (pixuri)
15+12+20=47
pix/creioane/stilou
Răspuns
Explicație pas cu pas:Raspuns pixuri e x
Creioane sunt b
Iar stiloul este a
X3+b2=12
a2+x4=28 lei
Presupunem ca toate sunt pixuri
2+4=6 pixuri
28 lei ÷6=4 lei rest 4 sunt stilouri
Un pix costa 3 lei 3×5=15 lei 5 pixuri
Primul raspuns es
Al doilea aflam cat costa un stilou
Daca 4 pixuri costa 3×4=12 lei de lei atunci 4 lei le apartinla 2 stilouri atunici un stilou cost 2lei
Si nea ramas sa aflam cat costa 2 creioane 3×3=9 lei atunci 3 lei costa 2 creioane atunci un creion costa 1 leu si 5 banuti
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!