6 kg mere costa 24 lei aflati cat costa 15 kg mere

Răspuns :

6 kg mere....24 lei
15 kg mere....? lei
24:6=4 lei costă 1 kg mere
4×15=60 lei costă 15 kg mere


SPER CĂ TE-AM AJUTAT!
24 : 6=4 lei (costa 1 kg)
15×4=60 lei (costa 15 kg de mere)