Răspuns :
Răspuns
1 kg. de nuci=21 lei
1kg.mac=7 lei
Explicație pas cu pas:
1kg.nuci=3kg.mac => 2kg.nuci=6kg.mac
4m+6m=70 lei
10m=70
m=70:10
m=7 lei kg. de mac
1n=3m*7 lei
1n=21 lei un kg. de nuci
verificare:
4kg.m*7 lei + 2kg.n*21 lei=
=28 lei+42 lei=
=70 lei in total
Răspuns
Explicație pas cu pas:
Metoda grafica ( cu segmente )
l------l → pretul unui kg de mac
l------l------l------l → pretul unui kg de nuci
l------l------l------l------l------l------l------l------l------l------l
[______________][_____________________]
↓ ↓
4 kg mac + 2 kg de nuci
[______________70 lei _________________] → suma celor 10 parti egale
70 : 10 = 7 lei costa un kg de mac
3 × 7 lei = 21 lei costa un kg de nuci
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!