Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Notez cu p -pretul portocalelor
m-pretul mandarinelor
7p+3m=35 |×4
5p+4m=31 |×3
Dupa inmultire obtinem:
28p+12m=140
15p+12m=93
___________ (scadem din prima ecuatie pe a doua si avem:)
28p+12m-15p-12m=140-93
13p=47
p=47 :13
p≈3.61 lei este pretul unui kg de portocale
7 kg portocale -------3 kg mandarine ----35 lei /×4
5 kg portocale -------4 kg mandarine ----31 lei /×3
-------------------------------------------------------------------
28 kg portocale ------12 kg mandarine ---140 lei 15kg portocale ------12kg mandarine ---93 lei
-----------------------------------------------------------------'
13 kg portocale -----140-93 = 47 lei
47:13 = 3,61 costă un kg de portocale
5 kg portocale -------4 kg mandarine ----31 lei /×3
-------------------------------------------------------------------
28 kg portocale ------12 kg mandarine ---140 lei 15kg portocale ------12kg mandarine ---93 lei
-----------------------------------------------------------------'
13 kg portocale -----140-93 = 47 lei
47:13 = 3,61 costă un kg de portocale
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!