La un magazin s-au adus 1024 kg de mere. In prima zi sau vandut un sfert a doua zi jumatatea din intreaga cantitete iar a 3 zi restul . stiind ca 1 kg de mere costa 3 lei afla cat sa incasat in fiecre zi .
Aflam cate mere s-au vandut in prima zi. 1024÷4=256 kg de mere 256×3=768 lei Aflam cate mere s-au vandut in a doua zi 1024÷2=512kg de mere 512×3=1536 lei Aflam cate mere s-au vandur in a treia zi 1024-256-512=256kg de mere 256×3=768 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!