un comerciant vinde 10kg bomboane cu pretul de 12,5 lei , 7 kg bomboane cu pretul de25,1 lei si 13 kg cu pretul de 18,4 lei.Care este pretul mediu al unui kg de bomboane ?

Răspuns :



Calculăm media aritmetică ponderată:

[tex]\it m_{a.p.} = \dfrac{12,5\vdot10+25,1\cdot7+18,4\cdot13}{10+7+13} = \\ \\ \\ =\dfrac{125+175,7+139,2}{30}=\dfrac{539,9}{30} \approx 18\ lei[/tex]