Răspuns :
1.Aflam cat costa 2 ciocolate. 27-18=9
2.Aflam cat costa 1 ciocolata. 9/2=4.5
3.Aflam cat costa 5 ciocolate 4.5x5=22.5
4.Aflam cat costa 3 acadele 27-22.5=4.5
5.Aflam cat costa 1 acadea 4.5/3=1.5
2.Aflam cat costa 1 ciocolata. 9/2=4.5
3.Aflam cat costa 5 ciocolate 4.5x5=22.5
4.Aflam cat costa 3 acadele 27-22.5=4.5
5.Aflam cat costa 1 acadea 4.5/3=1.5
Teoretic o ciocolată e 4 lei și 50 de bani și o acadea 1 leu și 95 de bani. Poți observa că și în primul preț și în al doilea preț numărul de acadele rămâne același, numai cel de ciocolate se schimbă. Pentru a afla cât costa diferența de cele 2 ciocolate scazi 27 de lei cu 18 lei, iar apoi împarți la 2 pentru a afla cât costă o ciocolată ( mai exact 27-18=9 , 9/2= 4,5). După ce ai aflat cât costă o ciocolată , poți afla din oricare două relații cât costă o acadea. (Adică 3 acadele + 3 ciocolate (adică 3*4,5= 12,15) = 18 ----> 3 acadele = 18-12,15----> 3 acadele = 5,85 -----> o acadea costă 1,95)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Ne bucurăm dacă informațiile v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de asistență, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne-ar onora, așa că nu uitați să ne adăugați la favorite!