Daca 15 kg de Zahra costa 315 lei ,aflat cat costa 27 kg de Zahra


Răspuns :

Daca știm cat costa 15 kg de zahăr putem afla cat costa un kg :
315:15=21 lei (un kg de zahăr)
Acum putem afla cat costa 27 kg :
21 lei x 27 kg =567 lei (27 kg de zahar)


Succes la scoala!
Poza conține Rezolvarea
Vezi imaginea АНОНИМ